Yazdır
PDF
23
Ara

Önlenebilir engelliliği ortadan kaldırma çabası

Özkan ÇAKIR tarafından yazıldı. on 23 Aralık 2013.

Malatya İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemal Şener, Müdür Yardımcısı Dr. Emin Siverekli, Şube Müdürü Dr. Bilal İzolluoğlu, Dr. Hacer Kıtay ve kurum çalışanları ile birlikte Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Malatya Şubesi’ne ziyarette bulunuldu.

 

Dr. Kemal Şener, ziyarette yaptığı açıklamada, Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak, engellilerle ilgili toplumsal farkındalık oluşturmak, engellilerin günlük hayatta karşılaştıkları sorunlara dikkat çekmek amacı ile engelli vatandaşlarımızın kolayca hizmet alabilmeleri için aile hekimliklerimizin ve hizmet binalarımızın genelinde düzenlemelerin yapıldığını, evde bakım hizmeti birimimizce engelli ve yatağa bağımlı vatandaşlara tedavi amaçlı hizmetlerin sunulduğunu vurguladı.
Ayrıca önlenebilir engelliliği ortadan kaldırmak için yeni doğan bebeklerde işitme taraması Gelişimsel Kalça Displazisi (GKD) taraması ile birlikte sağlık çalışanlarına yönelik  Neonatal Resusitasyon Programı (NRP) eğitimleri verildiğini söyleyen Şener,   asıl işlerinin koruyucu hekimlik olduğu için engellilik oluşmadan tedbir amaçlı çalışmalarımızı gönüllülük esasıyla ve titizlikle sürdürdüğümüzü belirtti.

TSD Başkanı Sayın Ali Haydar Koyun ise konuşmasında, herkesle eşit koşullarda olmak istediklerini, kamuya açık binaların engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi konusunda gerekli düzenlemelerin yapılmasını istediklerini belirterek, bir sağlık kuruluşuna gittiklerinde yanlarında refakatçileri olmadan sağlık personelleri tarafından yardımcı olmalarını beklediklerini ifade etti.